Read Stikla pērlīšu spēle by Hermann Hesse Free Online


Ebook Stikla pērlīšu spēle by Hermann Hesse read! Book Title: Stikla pērlīšu spēle
The author of the book: Hermann Hesse
ISBN: 8498197333
ISBN 13: 9788498197334
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 789 KB
City - Country: No data
Loaded: 2696 times
Reader ratings: 7.8
Edition: Laikraksts "Diena"
Date of issue: 2006

Read full description of the books:s/t: Biogrāfiska studija par Spēles maģistru Jozefu Knehtu līdz ar Knehta atstātajiem rakstiem
Vai spēle tiešām ir augstākā virsotne, vai tā ir gara valstības valdniece? Vai tā, par spīti visam, galu galā tomēr nav tikai rotaļa? Vai tā ir pelnījusi, ka tai ziedojas bez atlikuma, ka tai kalpo augu mūžu? Šī tik slavenā Spēle pirms daudzām paaudzēm savā pirmssākumā gluži vienkārši aizstāja mākslu, bet tad pamazām - vismaz daudzu acīs - kļuva par daudzu reliģiju, par koncentrēšanās, pacilājošas apceres līdzekli augstu attīstītiem prātiem. Kā redzams, Knehta dvēselē risinājās sensenā cīņa starp estētisko un ētisko. Ne reizi līdz galam neizteiktais, bet ne reizi arī nenoklusušais jautājums, kurš tik neskaidri un draudīgi ieskanas Valdcellas skolas gadu dzejoļos, vēl aizvien bija tas pats - runa bija ne tikai par Stikla pērlīšu spēli, runa bija par visu Kastāliju.


Download Stikla pērlīšu spēle PDF Stikla pērlīšu spēle PDF
Download Stikla pērlīšu spēle ERUB Stikla pērlīšu spēle PDF
Download Stikla pērlīšu spēle DOC Stikla pērlīšu spēle PDF
Download Stikla pērlīšu spēle TXT Stikla pērlīšu spēle PDFRead information about the author

Ebook Stikla pērlīšu spēle read Online! Hermann Hesse was a German-Swiss poet, novelist, and painter. In 1946, he received the Nobel Prize in Literature. His best known works include Steppenwolf, Siddhartha, and The Glass Bead Game (also known as Magister Ludi) which explore an individual's search for spirituality outside society.

In his time, Hesse was a popular and influential author in the German-speaking world; worldwide fame only came later. Hesse's first great novel, "Peter Camenzind", was received enthusiastically by young Germans desiring a different and more "natural" way of life at the time of great economic and technological progress in the country.

Throughout Germany, many schools are named after him. In 1964, the Calwer Hermann-Hesse-Preis was founded, which is awarded every two years, alternately to a German-language literary journal or to the translator of Hesse's work to a foreign language. There is also a Hermann Hesse prize associated with the city of Karlsruhe,Germany.


Reviews of the Stikla pērlīšu spēle


THEODORE

Now this book is one of my favorites!

JAKE

Interesting read for true fans

SCARLETT

The best ... And the most interesting, bright, fascinating ...

SOFIA

An interesting book that says more than you can fit
Add a comment
Download EBOOK Stikla pērlīšu spēle by Hermann Hesse Online free

PDF: stikla-prlu-sple.pdf Stikla pērlīšu spēle PDF
ERUB: stikla-prlu-sple.epub Stikla pērlīšu spēle ERUB
DOC: stikla-prlu-sple.doc Stikla pērlīšu spēle DOC
TXT: stikla-prlu-sple.txt Stikla pērlīšu spēle TXT