Read Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri by Cahit Sıtkı Tarancı Free Online


Ebook Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri by Cahit Sıtkı Tarancı read! Book Title: Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri
The author of the book: Cahit Sıtkı Tarancı
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 35.60 MB
City - Country: No data
Loaded: 1544 times
Reader ratings: 7.7
Edition: Can Yayınları
Date of issue: March 2007

Read full description of the books:Cahit Sıtkı Tarancı 4 Ekim 1910'da Diyarbakır'da doğdu. İlkokulu orada, ortaokulu İstanbul'da Saint Joseph'te, liseyi Galatasaray'da okudu. Şiire lisede başladı. 1931'de Mülkiye Mektebine yazıldı, bitirmeden ayrıldı.1939'da Paris'e gitti, Science Politique'e girdi. İkinci Dünya savaşının çıkması üzerine yurda döndü. Askerliğini Edremit'te yaptı (1941-1943). Bir süre İstanbul'da babasının bürosunda çalıştı. Sonra Ankara'da Anadolu Ajansı, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Çalışma Bakanlığı'nda çevirmenlikle görevlendirildi. 1951'de evlendi.1954 başında hastalandı. İki yıl tedavi gördü, ama iyileşemediğinden Viyana'ya gönderildi. 12 Ekim 1956'da toprağa verildi. 1946'da C.H.P. Şiir Yarışması'nda "Otuz Beş Yaş" adlı şiiriyle birincilik ödülünü kazandı. 1957'de Varlık dergisinin soruşturmasında yaşayan sanatçıların en beğenileni seçildi. Şiir kitapları: "Ömrümde Sükut" (1933), "Otuz Beş Yaş" (1946), "Düşten Güzel" (1952), "Sonrası" (1957). Bütün bu kitaplarını bir araya getirirken, kitaplarına girmemiş 35 şiirini de derleyip bir ciltte topladık. Bu kitap, şairin bütün şiirlerini kapsamaktadır.
(Arka Kapak)


Download Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri PDF Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri PDF
Download Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri ERUB Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri PDF
Download Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri DOC Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri PDF
Download Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri TXT Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri PDFRead information about the author

Ebook Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri read Online! Modern Türk şiirinin en bilinen ve sevilen yapıtlarından biri olan ''Otuz Beş Yaş'' şiirine imza atan Tarancı, Behçet Necatigil'in deyişiyle, ''biçim kaygısını ön planda tuttuğu şiirlerinde yaşamanın ve aşkın güzelliğini övdü, ölümün üstünlüğünü vurguladı.''

Asıl adı Hüseyin Cahit olan Cahit Sıtkı Tarancı, ilkokulu doğum yeri olan Diyarbakır'da, ortaokulu İstanbul'da Saint Joseph'te, liseyi Galatasaray Lisesi'nde okudu. Şiir yazmaya lisede başladı. 1931'de Mülkiye Mektebi'ne yazıldı, dört yıl sonra bitiremeden ayrıldı. Fransız şairlerin etkilerinin görüldüğü ilk şiirleri 1930-31'de Galatasaray Lisesi'nin ''Akademi'' dergisiyle ''Muhit'' ve ''Servetifünun-Uyanış'' dergilerinde yayımlandı. Edebiyat dünyasında tanınmasında 1932'de Peyami Safa'nın Cumhuriyet gazetesinde Tarancı'nın şiiri üzerine yayımladığı üç yazı etkili oldu. Şair 1933'te yayımladığı Ömrümde Sükût'u Peyami Safa'ya ithaf etti.

Tarancı Mülkiye'den ayrıldığı dönemde Yüksek Ticaret Lisesi'ne girdi, bu sırada açılan bir sınavı kazanarak Sümerbank'ta memur olarak işe başladı, bir yandan da Cumhuriyet gazetesinde öyküleri çıkıyordu. Cahit Sıtkı'nın şairliğinin gölgesinde kalan bu öykülerde de, şairin şiirlerinde önem verdiği az kelimeyle çok şey söylemek düşüncesi hâkimdi. Tarancı bu dönemden itibaren kaleme aldığı şiirlerinde ise nihilist bir bakış açısıyla ''yalnızlık'' ve ''ölüm'' temaları üzerinde yoğunlaşıyordu.

Tarancı 1939'da Paris'e giderek Sciences Politiques'e girdi, ancak İkinci Dünya Savaşı'nın çıkması üzerine yurda döndü. Bir süre İstanbul'da babasının bürosunda, ardından Ankara'da Anadolu Ajansı ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nde çalıştı, Çalışma Bakanlığı'nda çevirmenlik yaptı. 1946'da Otuz Beş Yaş adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl kitaba adını veren şiirle CHP Şiir Yarışması'nda birincilik ödülünü kazandı. 1951'de evlendi. Ertesi yıl Düşten Güzel adlı kitabı yayımlandı. 1954 yılı başında hastalandı. İki yıl boyunca tedavi gördü; iyileşemediği için Viyana'ya gönderildi, orada öldü, Ankara'da toprağa verildi.


Reviews of the Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri


DAVID

Perfect Design and content!

TOMMY

Not impressed

SIENNA

The beginning is exciting, but at the end of the book is just a very template.

ELIJAH

Fantastic book!

GRACE

It reads on one breath.
Add a comment
Download EBOOK Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri by Cahit Sıtkı Tarancı Online free

PDF: otuz-be-ya-btn-iirleri.pdf Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri PDF
ERUB: otuz-be-ya-btn-iirleri.epub Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri ERUB
DOC: otuz-be-ya-btn-iirleri.doc Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri DOC
TXT: otuz-be-ya-btn-iirleri.txt Otuz Beş Yaş: Bütün Şiirleri TXT